هر آنچه در مورد کرکره برقی باید بدانید (از کیفیت های مختلف تا قیمت کرکره برقی)

در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه در مورد کرکره برقی نیاز است را به شما عزیزان توضیح دهیم.

هدف اول؛ آگاهی شما از انواع کرکره برقی و نحوه ی قیمت گذاری کرکره برقی می باشد تا بتوانید با آگاهی کامل اقدام به خرید کنید و از کیفیت و قیمت کرکره برقی اطمینان حاصل کنید.

متاسفانه به علت تنوع زیاد در اجزای کرکره برقی و همچنین اجناس متفاوت، شاهد هستیم که کرکره برقی هایی با کیفیت پایین عرضه می شود که باعث نارضایتی مشتریان می گردد. مسلما هرچه اطلاعات درمورد انواع کرکره برقی بیشتر شود کمتر شاهد این موضوع خواهیم بود.

کرکره برقی پایادر 1

اجزای کرکره برقی:

در ابتدا به توضیح کامل در مورد اجزای کرکره برقی می پردازیم. کرکره برقی از دو بخش اصلی تیغه های کرکره برقی و موتور کرکره برقی تشکیل شده است که حرکت اجزا و قطعات مربوط به خود را دارند.

تیغه کرکره برقی

از آنجا که بدنه کرکره برقی باید به صورت رول جمع گردد تیغه هایی با قابلیت رول شوندگی درون هم قرار می گیرند.

 جنس این تیغه ها اکثرا آلومنیومی می باشد تا در کل، وزن کرکره برقی برای جابجا شدن توسط موتور کرکره برقی مناسب باشد.

 • نکته ی مهم در انتخاب تیغه ی کرکره برقی آلومنیومی، توجه به وزن تیغه در هر متر مربع می باشد. قاعدتا هرچه این وزن بیشتر باشد کیفیت تیغه ها بالاتر است و قیمت بالاتری دارد.
 • نکته دیگری که برای خرید تیغه کرکره برقی آلومنیومی باید به آن توجه شود میزان سختی یا به اصطلاح میزان Edge تیغه می باشد. در مراحل تولید تیغه آلمینیوم کرکره اتوماتیک؛ با حرارت دهی به تیغه های آلومینومی در کوره، میزان مقاومت این تیغه ها یا به اصطلاح اسلت های کرکره برقی (Roller Shutter Slats) افزایش می یابد.
 • نکته مهم دیگر در انتخاب تیغه آلومنیومی، کیفیت رنگ می باشد. کیفیت رنگ و همچنین ماندگاری رنگ کرکره برقی از عوامل مهمی است که باید به آن توجه کرد. چرا که کرکره برقی باید مقاومت مناسب را در برابر نور خورشید، شرایط آب و هوایی متفاوت و بارش باران و … را داشته باشد.
 • مورد آخر هم مربوط به صدای تیغه های کرکره به هنگام باز و بسته شدن درب اتوماتیک می باشد. هر چه وزن و کیفیت تیغه های آلومنیومی بهتر باشد صدای کمتری به هنگام کارکرد کرکره برقی ایجاد می شود و به اصصطلاح آن تیغه آلومنیومی سایلت می باشد.
کرکره برقی پارکینگ

علاوه بر تیغه کرکره برقی آلومنیومی انواع دیگری از تیغه ها با کارکردهای مختلف وجود دارد که می توانید به تیغه کرکره برقی مراجعه کنید.

موتور کرکره برقی

تیغه های کرکره حول یک لوله یا شفت جمع می شود. شفت به موتور کرکره وصل می باشد و با حرکت دورانی شفت تیغه کرکره باز یا بسته می شود.

دو نوع اصلی موتور کرکره برقی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد: موتور کرکره توبولار و موتور کرکره ساید. در مقاله انواع موتورهای کرکره برقی به توضیح کامل پرداختیم.

نکاتی که باید در خرید موتور کرکره برقی به آن توجه کنید:

 • انواع برندهای موتور کرکره برقی در بازار موجود است. برخی از این برندها از خدمات پس از فروش و گارانتی مناسبی برخوردارند. همچنین کیفیت این موتورهای کرکره برقی نیز نسبت به برندهای متفرقه بسیار بالاتر است. شما می توانید برای اطلاع از این برندهای کرکره برقی و قیمت ها به قسمت قیمت کرکره برقی مراجعه کنید.
 • مورد دیگری باید برای انتخاب موتور کرکره در نظر داشت؛ توجه به نوع موتور (موتور توبلار یا موتور ساید)، ابعاد و وزن کرکره برقی می باشد.

برای اینکار می توانید از یک فرمول ساده استفاده کنید:

برای کرکره های زیر 10 متر مربع موتورهای توبلار و برای ابعاد بیشتر از این از موتور ساید استفاده کنید.

تردد نیز از فاکتور های دیگری در خرید موتور کرکره می باشد. به طور مثال درب های کرکره پارکینگی دارای تعداد تردد بیشتری می باشند و بنابراین باید نوع موتور ساید و ترجیحا موتور ساید با برق DC انتخاب شود تا موتور کرکره دچار داغ شدن و مشکل نشود.

سایر اجزای کرکره برقی

علاوه بر دوبخش اصلی کرکره رول آپ که به آن پرداختیم اجزای دیگری همچون: چشمی و فلاشر (برای درب کرکره پارکینگ)، جاقفلی (جاقفلی اتوماتیک و دستی)، کاور موتور ساید، ریموت درب اتوماتیک و … وجود دارد که به صورت موردی و با توجه به نیاز انتخاب می شود.

قیمت کرکره برقی

شاید یکی از مهمترین چالش های مشتریان، بحث قیمت دهی انواع درب کرکره برقی (پارکینگ، مغازه و فروشگاه، کرکره پنجره و …) باشد. اما در اینجا می خواهیم با یک چک لیست ساده این کار را برای شما آسان کنیم.

چک لیست قیمت کرکره برقی:

 • قیمت تیغه کرکره برقی برای هر متر مربع شامل: تیغه یا اسلت کرکره، ریل کرکره (ریل آلومنیومی، ریل آهنی و …) ، کپس تیغه، تیغه انتهایی
 • قیمت موتور کرکره برقی:

. موتور توبلار: قیمت دهی موتور به صورت جداگانه با اجزای مختلف می باشد که شامل: قیمت موتور توبولار، قیمت مدار فرمان موتور توبولار، قیمت اندکپ بلبرینگ

. موتور ساید: این نوع موتور به صورت پک با تمامی متعلقات می باشد. بنابرین قیمت موتور ساید به صورت کلی است.

 • قیمت سایر اجزا:

. قیمت شفت کرکره برقی

. قیمت پروفیل یا قوطی برای چارچوب

. قیمت تجهیزات جانبی کرکره برقی

 • هزینه نصب کرکره برقی:

با توجه به ابعاد هزینه نصب کرکره برقی برای هر متر مربع تعیین می شود. این هزینه شامل نصب کلیه تجهیزات و راه اندازی کامل کرکره برقی است. هزینه نصب تجهیزات اضافی به صورت جداگانه حساب می شود.

 • سایر هزینه ها:

با توجه به نیاز مشتری این هزینه ها متغیر است. از قبیل برداشتن کرکره قبلی، هزینه کنده کاری های اضافی، هزینه ایاب ذهاب و …

مزایای کرکره برقی

پس از اینکه با اجزای کرکره برقی به صورت کامل مطلع شدیم در اینجا به برخی از مزایای کرکره برقی نسبت به سایر درب های اتوماتیک می پردازیم.

 • یکی از مهم ترین مزیت ها، کم جا بودن این نوع از درب برقی می باشد. درب اتوماتیک پارکینگی آهنی نیاز به فضای بازشو داخلی یا خارجی دارند. اما به علت جمع شوندگی کرکره برقی در فضای بسیار کم و در قسمت بالایی درب، فضای اشغال شده بسیار کمتر است. معمولا ارتفاع فضای کرکره رول شونده 30 الی 40 سانتی متر است.
 • تولید کرکره برقی به گونه ای است که می توان برای هر نوع ابعادی با عرض و ارتفاع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
 • کلیه مراحل باز شدن به صورت اتوماتیک و با سرعت مناسب صورت می گیرد. چند ثانیه (با توجه به نوع موتور و ابعاد) زمان برای باز یا بسته شدن نیاز است.
 • مقاومت در برابر ضربه و همچنین مقاومت در برابر ورود گرد و غبار و باران و …

کرکره برقی مغازه یا فروشگاه

در گذشته کرکره ها برای مغازه و فروشگاه، کرکره دستی بود که از سیستم فنر و با کرکره های زنبوری و شیروانی تشکیل شده بود. بدلیل سختی در باز و بسته شدن و همچنین دستی بودن این کرکره ها، تمایل به کرکره های برقی بیشتر شده است.

سوالی که بسیاری می پرسند امنیت کرکره های جدید است. باید گفت کرکره های برقی جدید در مقایسه با کرکره ای سنتی از امنیت بیشتری برخوردار هستند. دلیل اصلی آن هم وجود تجهیزات ایمنی بیشتر از قبیل قفل برقی، قفل لاک موتور کرکره برقی و … می باشد.

شکیل بودن و شکل ظاهری مناسب در رنگ بندی های مختلف از دیگر ویژگی های کرکره های جدید می باشد. فروشگاه ها همچنین می توانند برند و یا هر نوشته ای که می خواهند بر روی تیغه ها چاپ کنند. چاپ بر روی کرکره برقی یکی از بهترین ویژگی های کرکره برقی می باشد.

از انواع دیگر تیغه های مورد استفاده برای کرکره برقی مغازه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کرکره برقی رول گیتر
 • کرکره برقی پلی کربنات
 • کرکره برقی با تیغه های غضروف دار
 • کرکره اتوماتیک گالوانیزه

کرکره برقی درب پارکینگ

کاربرد اصلی کرکره برقی را می توان برای درب پارکینگ در نظر گرفت؛ علت آن هم تنوع بسیار زیاد است.  یکی از مشکلات در پارکینگ ها به خصوص در شهرهای بزرگ، کمبود فضای باز شو درب می باشد. درب های کرکره اما این مشکل را حل کرده اند.

رنگ بندی تیغه ها بر اساس سفارش مشتری است و طیف گسترده ای از رنگ ها قابل ارایه می باشد. همچنین تنوع در طرح ها نیز وجود دارد. کرکره برقی دکورال دارای طرح های متنوعی است مانند کرکره برقی طرح چوب، طرح سنگ و …

درب پارکینگ دارای ترددی زیادی است و نکته ای که در انتخاب نوع تیغه باید مدنظر گرفته شود بی صدا بودن تیغه ها است. همچنین انتخاب نوع موتور نیز حایز اهمیت می باشد.

معمولا کرکره های پارکینگی دارای ابعاد مشخصی هستند و تفاوت قیمت کرکره برقی پارکینگی بیشتر بخاطر کیفیت می باشد و نه ابعاد.

تجهیزات اضافی دیگر برای این نوع کرکره ها فلاشر و چشمی می باشد.

فلاشر برای اعلان باز یا بسته شدن درب به صورت چشمک زن اعلام می شود. چشمی لای درب نیز به منظور جلوگیری از برخورد کرکره با مانع به هنگام باز یا بسته شدن است. توصیه می شود تا همه این تجهیزات ایمنی بر روی درب پارکینگ وصل گردند.

کرکره برقی پنجره، کرکره برقی درب سوله و سایر کرکره برقی ها

کرکره برقی پنجره

برای پنجره هایی که نیاز به حفاظ دارند می توان از کرکره برقی پنجره استفاده کرد.

تیغه های 6 سانتی و 4 سانتی به کار رفته شده در کرکره پنجره در عین داشتن مقاومت دارای ظرافت و ظاهر بسیار زیبایی می باشد. سهولت در باز و بسته کردن این حفاظ تنها با فشردن یک دکمه ریموت باعث می شود تا شما علاوه بر داشتن امنیت، نوردهی لازم را نیز داشته باشید و همچنین در مقابل سرما و گرما عایقی حرارتی داشته باشید.

کرکره برقی صنعتی

کرکره برقی صنعتی برای فضاهای صنعتی و ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغه های 10 سانتی و 12 سانتی برای عرض های بیشتر از 6 متر به دلیل جلوگیری از انداختن تیغه ها از وسط به کار گرفته می شوند.

همچنین به دلیل با لا بودن ابعاد کرکره، توان موتورهای کرکره بیشتر بوده و به اصطلاح از موتورهای کرکره برقی صنعتی استفاده می شود.

نصب کرکره برقی

آماده سازی کرکره در کارگاه با توجه به ابعاد درخواستی صورت می گیرد و به صورت پک شده به محل نصب ارسال می شود. نصب کرکره برقی تنها در چند ساعت صورت می گیرد که شامل مراحل زیر می باشد:

 • آماده سازی محل برای نصب (کندن کرکره و یا درب قبلی، کنده کاری برای ایجاد فضای مناسب نصب)
 • شاسی کشی توسط پروفیل و نصب شفت
 • سوار کردن تیغه ها بر روی شفت و اتصال ریل
 • وصل موتور و مدار فرمان
 • انجام تنظیمات مربوط به موتور

قیمت نصب کرکره اتوماتیک بر اساس متراژ کرکره و به ازای هر مترمربع از کار تعیین می شود. مسلما دقت در نصب و رگلاژ بودن درب نقش بسزایی در عملکرد درب اتوماتیک دارد.

تعمیر کرکره برقی

موتورها بیشتر به خاطر کارکرد مداوم نیاز به تعمیر پیدا می کنند. به خصوص موتور های کرکره برقی با سیم پیچ آلومینیوم نسبت به موتورها با سیم پیچ مس زودتر داغ می کنند.

مدار فرمان نیز بخاطر نوسانات برقی بیشتر دچار اشکال می شوند. به دلیل اینکه مدار فرمان ها دارای بردهای چاپی می باشند تعمیر شدنشان توجیه ندارد و بهتر است مدار فرمان تعویض شود.

تیغه ها نیز بخاطر صدمات فیزیکی و یا برخورد ماشین و رنگ پریدگی باید تعویض گردند.

WhatsApp